Jakterna

Båtar läggs in allt eftersom material kommer in.

Skicka ändringar, kompletteringar eller frågor till matrikel sailyachtsocietyse.

Sortera genom att klicka på rubrikerna.

Båtnamn Båttyp Konstruktör År Rigg Längd Inlagd
Agnes 1 Ton one-off Peter Norlin 1975 Masthead 11.20 2017.01.01
Acacia 1/2 ton (IOR) Helge Rödén 1974 Bermuda 8.791 2020.09.11
Amoress 3/4 ton Peter Norlin 1974 Masthead 10.46 2017.10.10
Stella Polaris 6mR Zake Westin 1929 Bermuda 11.65 2014.10.25
Paradox 6mR Yngve Holm 1928 Bermuda 9.75 2014.11.30
Flush 6mR Harry Becker 1933 Bermuda 11.45 2020.11.29
Aloha 6mR Axel Nygren 1923 Bermuda 9.45 2014.09.15
Sassan 6mR Axel Nygren 1914 Bermuda 10.7 2014.08.14
Moyana 7mR A Witt 1918 Bermuda 11.60 2014.10.08
Idyl 7mR Johan Anker 1907 Bermuda 10.17 2018.10.25
Kissmet 7mR Johan Anker 1918 Bermuda 12.60 2014.11.13
Yaramaz 8mR Henning Haglind 1912 Bermuda 13 2014.09.12
Vågspel 8mR Birger Slotte 1943 Bermuda 14.99 2019.12.16
Roxane II 8mR C.O. Liljegren 1907 Bermuda 11.95 2016.03.18
Asagao 8mR Johan Anker 1908 Gaffel 12.04 2014.05.08
Varg 8mR Johan Anker 1927/2014 Bermuda 15.25 2021.09.02
Osprey 9mR Albert Anderson 1912 Gaffel 14.0 2015.09.09
Kitty 10mR Alfred Mylne 1911 Bermuda 16.20 2020.09.11
Itaka 10mR Tore Holm 1934 Bermuda 18.54 2014.09.18
Aaworyn 10mR Sophus Weber 1923 Bermuda 16.84 2014.09.11
WI III 10mR Sven Abrahamsson 1933 Bermuda 16.93 2014.11.24
Princess Svanevit 12mR Gustaf Estlander 1930 Bermuda 21.96 2022.01.05
Javotte II 12mR Alfred Mylne 1909/2006 Gaffel 18.40 2017.10.10
Monica A22 A Magnussson 1934 Bermuda 11.5 2023.05.03
Tatjana II A22 Knud H Reimers 1945 Bermuda 12.30 2023.05.10
Roulette A22 Gustaf Estlander 1928 Bermuda 10.50 2017.10.10
Bonita A22 Gunnar Hamré 1962 Bermuda 12.38 2022.12.14
Cassandra A22 Harry Becker 1939 Bermuda 13.29 2019.03.12
Yvonne Albatross Knud H Reimers 1941 Bermuda 9.8 2016.12.03
Två Bröder Albatross Knud H Reimers 1938 Bermuda 9.31 2014.09.29
Märta Helena Amerikansk regel 7.5 Carl Björkman 1906 Bermuda 11.76 2014.10.12
Elin Andunge Thorvald Gjerdrum 1966 Bermuda 6.74 2021.05.02
Quaque Andunge Thorvald Gjerdrum 1957 Bermuda 6.74 2018.12.17
Sniggel Snuggel B22 Tore Herlin 1917 Bermuda 8.37 2020.01.27
Glitter B22 Gustaf Estlander 1930 Bermuda 10.40 2019.03.12
Carneval Ballerina Olle Enderlein 1966 Bermuda 10.65 2022.08.23
Carezza Ballerina Olle Enderlein 1961 Masthead 10.48 2014.09.18
Fiorella Blue Peter Knud H Reimers 1950 Kutter 9.0 2014.11.08
Finest Clipper 1886 Bermuda 13 2016.12.03
Swea Colin Archer Colin Archer 1900-02 Ketch 11.60 2019.03.28
Isolde CR8 Tore Holm 1951 Bermuda 12.6 2022.10.23
Triton CR10 Jac M Iversen 1938 Masthead 15.24 2023.06.14
Rödluvan Dagseglare Tore Holm 1942 Bermuda 6.0 2015.04.07
X Fenkölsracer Karl Einar Sjögren 1912 Gaffel 11.98 2014.11.01
Trollsländan Fenkölsracer Gunnar Mellgren 1898/2008 Gunterlug 7.75 2016.12.16
Spirit of Garm IV Fenkölsracer Gunnar Mellgren 1902/2020 Gaffel 18.26 2020.01.08
Ester Fenkölsracer Gunnar Mellgren 1901 Gaffel 15.38 2020.01.08
Klipper Framkoster 1880 Gaffel 8.0 2019.03.12
Zolola Gullmarskryssare Olle Enderlein 1967 Masthead 9.36 2017.01.31
Josephine Havskryssare Br Ohlson 1966 Bermuda 10.4 2014.05.04
Thalatta Havskryssare Tore Holm 1938 Bermuda 12.65 2014.10.24
Sabina Havskryssare Jarl Lindblom 1937 Bermuda 9.89 2014.11.06
Reverie Havskryssare Sparkman& Stephens 1958 Yawl 13.10 2014.09.14
Regina Havskryssare Jarl Lindblom 1939 Bermuda 18.68 2014.10.12
Kajsa Havskryssare Tore Herlin 1938 Bermuda 10.28 2019.11.16
Natasja Havskryssare C O Liljegren 1921 Ketch 12.00 2014.20.12
Madeleine Havskryssare Olle Enderlein 1962 Bermuda 10.64 2015.10.12
Yoldia Havskryssare T Harrison Butler/B Mustelin 1928 Yawl 9.0 2014.10.29
Thalatta Havskryssare Philip Rhodes 1967 Bermuda 12.12 2017.03.28
Refanut Havskryssare Sparkman& Stephens 1955 Bermuda, yawl 19.225 2016.05.18
Mallanova Havskryssare Tore Holm 1957 Bermuda 10.80 2022.09.28
Cesanna Havskryssare Gustav Plym 1949 Bermuda 8.89 2020.04.20
Caliste Havskryssare Tore Herlin 1954 Bermuda 10.90 2019.08.27
Baroudör Havskryssare Åke Améen 1936 Yawl 12.20 2020.05.08
Attjika Havskryssare Olle Enderlein 1961 Bermuda 10.55 2016.09.10
Ariadne Havskryssare Paul Böhling 1964 Bermuda 12.55 2021.01.04
Hambo Havskryssare Erik Salander 1943 Bermuda 13.7 2017.01.01
Carela Havskryssare Knud H Reimers 1957 Yawl 13.03 2014.09.15
Ballad Havskryssare Sparkman& Stephens 1952 Yawl 19.5 2014.12.05
Anitra Havskryssare Sparkman & Stephens 1959 Yawl 14.8 2014.09.05
Colonia II Havskryssare Philip Rhodes 1960 Masthead 12.9 2014.09.23
Beguine Havskryssare Arvid Laurin 1964 Masthead 12 2014.09.17
Elske Havskryssare Sparkman & Stephens 1966 Yawl 14.67 2014.11.16
Mirella Havskryssare H Heidtman 1905 Bermuda 13.50 2021.10.07
Martina Havskryssare Olle Enderlein 1963 Bermuda 10.65 2022.01.12
Maribell Havskrysssare Tore Holm 1944 Yawl 16.02 2022.10.10
Aura II Havsörn Olle Enderlein 1965 Masthead 9.41 2014.09.16
Tamarind Havsörn I Olle Enderlein 1963 Bermuda 9.65 2014.10.30
Sibell Havsörn II Olle Enderlein 1965 Bermuda 10.45 2022.10.04
Galathea Havsörn II Olle Enderlein 1966 Masthead 10.36 2023.06.15
Stina Int 5.5m Br Ohlson 1964 Bermuda 9.51 2014.10.25
Monique IV Int 5.5m Tore Holm 1950 Bermuda 10 2018.08.22
Vivian Int 5m Sven Abrahamsson 1939 Bermuda 9.46 2014.11.06
Sunny Int 5m Tore Holm 1943 Bermuda 8.90 2020.12.09
Saga IV Int 5m Tore Holm 1944 Bermuda 9.10 2023.10.23
Rödnäbba Int 5m Roy Scherman 1945 Bermuda 8.5 2019.03.12
Ingunn III Int 5m Tord Sundén 1942 Bermuda 8.49 2023.05.03
Diana Int 5m Gösta Kyntzell 1948 Bermuda 8.54 2024.01.17
Anitra IV Int 5m Arvid Laurin 1946 Bermuda 8.66 2014.10.18
Monique Int 5m Tore Holm 1947 Bermuda 8.90 2019.01.24
Arvids Egna Int 5m Arvid Laurin 1943 Bermuda 8.560 2014.11.26
Songes IOD Bjarne Aas 1945 Bermuda 10.15 2018.10.18
Buccaneer J.O.G. Nr.44 ”Primaat” E. G. Van Der Stadt 1964 Masthead 7.10 2023.06.15
Peel K22 Br Ohlson 1950 Bermuda 7.35 2015.03.16
Vi Två K25 Georg Ström 1948 Bermuda 7,90 2024.05.10
Sunbeam K25 Osborne Ralph 1959 Bermuda 8.04 2017.05.10
Siri Klipper Albert Anderson 1893 Gaffel 6.80 2020.10.19
Tanja Klipperstävad kutter John Enberg 1896 Bermuda 9.7 2014.09.14
Hild Klipperstävad kutter Johan H Seldén 1899 Gaffel 10.40 2020.05.08
Xantippa Koster Johan H Seldén 1907 Bermuda 9.0 2014.10.29
Tjerimai Koster Lars Grönstrand 1953 Gaffel 8.0 2020.11.02
Rosalka Koster Okänd 1946 Bermuda 7.30 2014.11.05
Lovisa Koster Okänd 1897 Bermuda 8.50 2014.12.02
Kåre Koster Adolf Johansson 1900 Gaffel 8.00 2020.10.19
Oberon Koster Hjalmar Olsson 1954 Bermuda 8.00 2021.05.16
Seahawk Kryssare Br Ohlson 1949 Bermuda 11.06 2015.04.17
Vindil Kustkryssare Åke Améen 1939 Bermuda 11.75 2023.05.03
Winnie Kustkryssare Knud H Reimers 1947 Bermuda 12.44 2014.10.25
Trio Kustkryssare Sven Abrahamsson 1928 Bermuda 8.8 2014.11.20
Solbris Kustkryssare Jac M Iversen 1950 Bermuda 9.50 2024.06.21
Liv Kustkryssare Tore Holm 1961 Bermuda 10.2 2014.09.15
Vera Kustkryssare C. R. Holman 1970 Bermuda 8.43 2016.12.03
Vanessa Kustkryssare Tore Holm 1953 Bermuda 12 2021.05.26
Minouska Kustkryssare Jarl Brändström 1970 Bermuda 8.61 2014.10.31
Minette Kustkryssare Stig Tiedemann 1949 Bermuda 10.50 2021.04.17
Gafsan Kustkryssare Jac M Iversen 1958 Bermuda 8.5 2022.09.30
Charlotta Kustkryssare Tore Holm 1960 Bermuda 8.90 2017.11.16
Ballerina Kustkryssare Olle Enderlein 1952 Bermuda 10.36 2022.11.25
Caramba Kustkryssare 1910 Bermuda 12.3 2014.09.18
Bagatelle Kustkryssare Olle Enderlein 1958 Bermuda 11.66 2014.09.17
Magna Kustkryssare Åke Améen 1951 Bermuda 11.50 2014.09.18
Electra Kustkryssare R. Albrecht & Nils Malm 1928 Bermuda 10,30 2024.05.08
Eystra Kustkryssare Jac M Iversen 1949 Bermuda 12.30 2014.11.06
Iris av Skanör Kustkryssare Bertil Bothén 1938 Bermuda 12.50 2014.11.11
Kyrena Kustkryssare Jac M Iversen 1948 Bermuda 12.10 2014.11.13
Gillan Kustkryssare/shortender Gustav Plym 1947 Bermuda 10.73 2014.10.06
Edda Kutter K. H. Smith 1886 Gaffel 5.70 2022.12.10
Bel´Rose Kutter Albert Anderson 1894 Gaffel 9.15 2021.09.17
Primula Kutter Carl Smith 1896 Gaffelkutter 6.15 2014.11.25
Vanjara Kutter August Plym 1890 Loggert 5.5 2014.10.06
Gullmar VII Laurinketch Arvid Laurin 1965 Ketch 11.28 2024.01.22
Spica Laurinkoster Arvid Laurin 1952 Masthead 10.4 2014.10.25
Vindleka Laurinkoster Arvid Laurin 1967 Bermuda 8.60 2015.04.10
Kunigunda Laurinkoster Arvid Laurin 1975 Kutterrigg 7.6 2015.04.16
Noa Noa Laurinkoster Arvid Laurin 1959 Bermuda 8.37 2020.10.27
Meritaten Laurinkoster Arvid Laurin 1958 Bermuda 8.53 2023.02.27
Linnea Laurinkoster Arvid Laurin 1978 Bermuda 8.34 2021.05.16
Fröja Laurinkoster Arvid Laurin 1984 Fristående sluprigg 8.60 2021.06.23
Diana Laurinkoster Arvid Laurin 1961 Bermuda 8.5 2018.10.28
Clytie Laurinkoster Arvid Laurin 1962 Masthead 8.34 2019.09.02
Arctosa Laurinkoster Arvid Laurin 1962 Masthead 8.34 2022.12.08
Desiree Laurinkoster Arvid Laurin 1964 Bermuda 9.70 2014.11.15
Ballena Laurinkoster Arvid Laurin 1964 Masthead 9.88 2014.09.17
Staika IV Laurinkryssare Arvid Laurin 1964 Masthead 11.72 2014.10.25
CAN CAN Laurinkryssare Arvid Laurin 1965 Bermuda 12.04 2016.04.04
ad Libitum Laurinkryssare Arvid Laurin 1962 Bermuda 10.86 2014.09.11
Caresse Ljungströmkryssare Fredrik Ljungström 1954 Ljungströms 7.00 2024.06.05
Diana Ljungströmkryssare Fredrik Ljungström 1951 Ljungströms 7.00 2020.11.24
Dobra Kusa Ljungströmkryssare Fredrik Ljungström 1947 Ljungströms 6.46 2022.10.05
Valkyria Lotsbåt (replika) Per Nilsson 1978 Spririgg 6.5 2022.03.14
Sabina Långedragsjulle Torsten Carlsund 1964 Bermuda 6.80 2023.05.02
Marina Långfärdsbåt Jac M Iversen 1939 Bermuda 13.5 2022.03.15
Rosita M22 Gustaf Estlander 1946 Bermuda 9.50 2014.10.14
Summertime M25 Erik Nilsson 1949 Bermuda 10.12 2024.06.05
Felicia M25 Erik Nilsson 1948 Bermuda 10.12 2022.12.10
Sunnanvind M30 Lage Eklund 1957 Bermuda 11,50 2024.05.08
Gladan Modern kosterbåt typ Ulappa Arvid Laurin 1953 Bermuda 7.60 2016.10.06
Skeppet Motorseglare Jac M Iversen 1964 9.50 2023.05.03
Skum Nationell 4:a Arvid Laurin 1943 Bermuda 6.89 2014.10.23
Vina II Nationell 4:a Roy Scherman 1943 Bermuda 6.91 2024.06.21
DEss Nationell 4:a Knud H Reimers 1943 Bermuda 7.53 2014.05.29
Brisen NC-kryssare Br Ohlson 1965 Bermuda 9.35 2021.08.20
Diva Neptunkryssare Lage Eklund 1938 Bermuda 9.0 2023.05.03
Gøi Nordisk 22 kvm Christian Jensen 1929 Bermuda 10.05 2024.04.03
Antigua Nordisk Folkbåt Tord Sunden 1957 Bermuda 7.68 2017.11.16
Sara Morea Nordisk Kryssare 5½ Tord Sundén 1947 Bermuda 10,64 2024.06.05
Minona Nordisk kryssare 5½ Bertil Bothén 1961 Bermuda 10.88 2014.12.16
Rarahu Nordisk Kryssare 5½ Bertil Bothén 1959 Bermuda 10.63 2014.10.24
Intarsia Nordisk Kryssare 5½ Knud H Reimers 1935 Bermuda 10.72 2014.10.19
Ellinor Nordisk Kryssare 5½ Bertil Bothén 1956 Bermuda 10.70 2014.11.05
Lindagull Nordisk Kryssare 5½ Tore Holm 1950 Bermuda 10.69 2017.03.28
Oberon Sekelskiftesracer/SK75 August Plym 1901 Gaffel 12.38 2016.12.03
Dubonnet Sjögren 29 Mats Sjögren 1968/69 Bermuda 8.90 2018.12.17
Albertina SK? Albert Anderson 1897 Bermuda 7.5 2014.09.15
Anderin SK15 Harry Becker 1946 Bermuda 8.70 2023.06.15
Brittsol II SK22 Tore Holm 1936 Bermuda 12.10 2020.12.08
Pierina SK22 Knud H Reimers 1952 Bermuda 12.02 2020.09.11
Vision Sk30 Knud H Reimers 1952 Bermuda 12,75 2024.03.25
Pani SK30 Erik Nilsson 1937 Bermuda 13.45 2016.12.16
Jacana II SK30 Karl Einar Sjögren 1930 Bermuda 11.94 2014.10.12
Bellona SK30 Karl Einar Sjögren 1925 Bermuda 12.0 2018.12.29
Signe SK30 Karl Einar Sjögren 1926 Bermuda 12.87 2019.03.12
Lillan SK30 August Plym 1909 Gaffel 8.00 2014.08.12
Wind SK40 Knud H Reimers 1944 Bermuda 15.0 2021.12.29
Eugenie SK40 Erik Salander 1916 Bermuda 13.57 2015.04.10
Britt-Marie SK40 Sven Abrahamsson 1934 Bermuda 14.03 2022.12.10
Maritana SK55 August Plym 1910 Bermuda 11.08 2024.04.04
L’Aiglon SK55 Erik Salander 1916 Bermuda 13.25 2014.05.08
Ninni SK55 Tore Holm 1917 Bermuda 13.18 2019.12.15
Hexan SK55 Erik Salander 1918 Bermuda 14.14 2021.03.30
Rio SK55 August Plym 1914 Marconi 12.10 2014.09.14
Mazurka SK75 Albert Anderson 1906 Bermuda 13.70 2014.09.23
Trumph SK75 Gustaf Estlander 1921 Bermuda 17.42 2014.11.19
Kajsa SK75 Erik Salander 1918 Bermuda 16.30 2022.12.26
Eol SK75 Albert Anderson 1896 Gaffel 14.2 2014.10.21
Bohème SK75 Albert Anderson 1912 Bermuda 13.50 2021.01.14
Bacchant SK75 Knud H Reimers 1936 Bermuda 19.67 2014.09.03
Falken SK75 Gustaf Schüssler 1913 Bermuda 13.10 2014.11.16
La Morena SK95 Gustaf Estlander 1922 Bermuda 19.67 2014.05.08
Irmelin SK95 Albert Anderson 1913 Gaffel 14.70 2014.09.21
Gunlög SK95 Axel Nygren 1896 Gaffel 14.39 2014.10.19
Ala-Ala SK95 August Plym 1919 Bermuda 17.1 2014.09.15
Marga IV SK95 Holm 1921 Bermuda 19.87 2016.03.18
Alca SK95 Axel Nygren 1896 Gaffel 15.0 2014.08.27
Wanda SK120 August Plym 1911 Bermuda 15.8 2014.10.24
Thelma SK150 Hugo Schubert 1906 Gaffel 15.98 2014.10.24
Beatrice Aurore SK150 August Plym 1920 Bermuda 22.2 2014.10.14
Beduin SL-regeln C Bonneson 1901 Bermuda 16.92 2014.09.17
Albatross Stortumlare Knud H Reimers 1939 Bermuda 9.85 2016.03.17
Sol Svane Knut Olsen 1952 Bermuda 6.7 2024.04.04
Swallow Swallow Tom Thornycroft 194? Bermuda 7.77 2021.12.22
Eleonor Särklass B Konstruktionsklass 1913 Gaffel 8.40 2014.11.05
Talisman Tourenkreuzer Henry Rasmussen 1920 Bermuda (ketch) 23.35 2023.10.19
Gina Tärnunge Gösta Svensson 1960 Bermuda 6.80 2022.09.30
Ariadne Universal rule Gustaf Estlander 1917 Bermuda 9.35 2014.09.16
Kardemumma Utökryssare Jarl Lindblom 1949 Bermudaslup 12.35 2022.12.11
Tarzana Viking Bjarne Aas 1948 Bermuda 9.50 2020.10.30
Vindöga Vindö 28 Carl Andersson 1963 Bermuda 8.20 2021.12.30
Puella Vindö 28 Carl Andersson 1964 Bermuda 8.20 2016.03.11
Ebba Vindö 30 Carl Andersson 1964 Bermuda 9.1 2024.04.03
Sofia Wickmankryssare Artur Wickman 1965 Bermuda 12.93 2017.12.06
Elseli III Zephyrkryssare Gustav Plym 1946 Bermuda 11.07 2014.11.06
Wonitopa Ö8 Arvid Laurin 1963 Bermuda 11.70 2014.12.14
Marita Ö8 Tore Holm 1949 Bermuda 11.14 2014.09.21
Wenonah Ö8, ketch Erik Salander 1935 Ketch 12.23 2018.01.19
Velella Ö10 Tore Holm 1953 Bermuda 12.30 2014.11.30
Irmelin Ö10 Tore Holm 1949 Kutter 11.80 2014.11.11
Galatea Ö10 Jac M Iversen 1946 Bermuda 11.33 2014.11.09
La Galère Ö12 Tore Holm 1947 Yawl 15.05 2014.11.05