Båtar läggs in allt eftersom material kommer in.

Skicka ändringar, kompletteringar eller frågor till matrikel@sailyachtsociety.se.

Sortera genom att klicka på rubrikerna.

 

Båtnamn Båttyp Konstruktör År Rigg Längd Inlagd
Marina Långfärdsbåt Jac M Iversen 1939 Bermuda 13.5 03/15/2022
Valkyria Lotsbåt (replika) Per Nilsson 1978 Spririgg 6.5 03/14/2022
Martina Havskryssare Olle Enderlein 1963 Bermuda 10.65 01/12/2022
Princess Svanevit 12mR Gustaf Estlander 1930 Bermuda 21.96 01/05/2022
Vindöga Vindö 28 Carl Andersson 1963 Bermuda 8.20 12/30/2021
Wind SK40 Knud H Reimers 1944 Bernuda 15.0 12/29/2021
Swallow Swallow Tom Thornycroft 194? Bermuda 7.77 12/22/2021
Mirella Havskryssare H Heidtman 1905 Bermuda 13.50 10/07/2021
Bel´Rose Kutter Albert Anderson 1894 Gaffel 9.15 09/17/2021
Varg 8mR Johan Anker 1927/2014 Bermuda 15.25 09/02/2021
Brisen NC-kryssare Br Ohlson 1965 Bermuda 9.35 08/20/2021
Fröja Laurinkoster Arvid Laurin 1984 Fristående sluprigg 8.60 06/23/2021
Oberon Koster Hjalmar Olsson 1954 Bermuda 8.00 05/16/2021
Linnea Laurinkoster Arvid Laurin 1978 Bermuda 8.34 05/16/2021
Elin Andunge Thorvald Gjerdrum 1966 Bermuda 6.74 05/02/2021
Minette Kustkryssare Stig Tiedemann 1949 Bermuda 10.50 04/17/2021
Zerone Havskryssare Olle Enderlein 1963 Bermuda 10.50 04/17/2021
Hexan SK55 Erik Salander 1918 Bermuda 14.14 03/30/2021
Ariadne Havskryssare Paul Böhling 1964 Bermuda 12.55 01/04/2021
Sunny Int 5m Tore Holm 1943 Bermuda 8.90 12/09/2020
Brittsol II SK22 Tore Holm 1936 Bermuda 12.10 12/08/2020
Flush 6mR Harry Becker 1933 Bermuda 11.45 11/29/2020
Beatrice Aurore SK150 August Plym 1920 Bermuda 22.2
Kyrena Kustkryssare Jac M Iversen 1948 Bermuda 12.10
Desiree Laurinkoster Arvid Laurin 1964 Bermuda 9.70
Kissmet R7 Johan Anker 1918 Bermuda 12.60
Monique Int 5m Tore Holm 1947 Bermuda 8.90
Kerstin Koster Hjalmar Johansson 1935 Bermuda 7.25
Kaika Laurinkoster Arvid Laurin 1964 Bermuda 10.20
Iris av Skanör Kustkryssare Bertil Bothén 1938 Bermuda 12.50
Eystra Kustkryssare Jac M Iversen 1949 Bermuda 12.30
Seahawk Kryssare Br Ohlson 1949 Bermuda 11.06
Magna Kustkryssare Åke Améen 1951 Bermuda 11.50
Ibis R8 Bjarne Aas 1928 Bermuda 14.44
WI III 10mR Sven Abrahamsson 1933 Bermuda 16.93
Cassandra A22 Harry Becker 1939 Bermuda 13.29
Glitter B22 Gustaf Estlander 1930 Bermuda 10.40
Marga IV SK95 Holm 1921 Bermuda 19.87
Signe SK30 Karl Einar Sjögren 1926 Bermuda 12.87
Aaworyn 10mR Sophus Weber 1923 Bermuda 16.84
ad Libitum Laurinkryssare Arvid Laurin 1962 Bermuda 10.86
Ala-Ala SK95 August Plym 1919 Bermuda 17.1
Albertina SK? Albert Anderson 1897 Bermuda 7.5
Aloha R6 Axel Nygren 1923 Bermuda 9.45
Ariadne Universal rule Gustaf Estlander 1917 Bermuda 9.35
Bacchant SK75 Knud H Reimers 1936 Bermuda 19.67
Bagatelle Kustkryssare Olle Enderlein 1959 Bermuda 11.66
Beduin SL-regeln C Bonneson 1901 Bermuda 16.92
Bonita 10 SL Max Oertz 1902 Bermuda 14.7
Caramba Kustkryssare 1910 Bermuda 12.3
DEss Nationell 4:a Knud H Reimers 1943 Bermuda 7.53
Antigua Nordisk Folkbåt Tord Sunden 1957 Bermuda 7.68
Gaia II Havsörn II Olle Enderlein 1966 Bermuda 10.36
Gillan Kustkryssare/shortender Gustav Plym 1947 Bermuda 10.73
Hambo Havskryssare Erik Salander 1943 Bermuda 13.7
Acacia 1/2 ton (IOR) Helge Rödén 1974 Bermuda 8.791
Albatross Stortumlare Knud H Reimers 1939 Bermuda 9.85
Ann Nordisk kryssare 5½ Bertil Bothén 1944 Bermuda 10.60
Attjika Havskryssare Olle Enderlein 1961 Bermuda 10.55
Brunett Kustkryssare Jac M Iversen 1955 Bermuda 9.50
Caliste Havskryssare Tore Herlin 1954 Bermuda 10.90
CAN CAN Laurinkryssare Arvid Laurin 1965 Bermuda 12.04
Cesanna Havskryssare Gustav Plym 1949 Bermuda 8.89
Charlotta Kustkryssare Tore Holm 1960 Bermuda 8.90
Chérie Kustkryssare Knud H Reimers 1948 Bermuda 12.75
Clytie Laurinkoster Arvid Laurin 1962 Bermuda 8.34
Diana Laurinkryssare Arvid Laurin 1961 Bermuda 8.5
Dubonnet Sjögren 29 Mats Sjögren 1968/69 Bermuda 8.90
Gladan Modern kosterbåt typ Ulappa Arvid Laurin 1953 Bermuda 7.60
Lindagull Nordisk Kryssare 5½ Tore Holm 1950 Bermuda 10.69
Meritaten Havskryssare Arvid Laurin 1958 Bermuda 8.53
Minouska Kustkryssare Jarl Brändström 1970 Bermuda 8.61
Moshulu Ö8 Birger Slotte 1948 Bermuda 12.30
Njord K32 Osborne Ralph 1969 Bermuda 8.5
Noa Noa H6 Arvid Laurin 1959 Bermuda 8.37
Puella Vindö 28 Carl Andersson 1964 Bermuda 8.20
Sjörået Stortumlare Knud H Reimers 1966 Bermuda 10.20
Sofia Wickmankryssare Artur Wickman 1965 Bermuda 12.93
Sunbeam K25 Osborne Ralph 1959 Bermuda 8.04
Tamarind Havsörn I Olle Enderlein 1963 Bermuda 9.65
Thalatta Havskryssare Philp Rhodes 1967 Bermuda 12.12
Vera Kustkryssare C. R. Holman 1970 Bermuda 8.43
Liv Kustkryssare Tore Holm 1961 Bermuda 10.2
Madeleine Havskryssare Olle Enderlein 1962 Bermuda 10.64
Marita Ö8 Tore Holm 1949 Bermuda 11.14
Anitra IV Int 5m Arvid Laurin 1946 Bermuda 8.66
Citona V Nordisk Folkbåt Tord Sundén 1962 Bermuda 7.68
Ellinor Nordisk Kryssare 5½ Bertil Bothén 1956 Bermuda 10.70
Elseli III Zephyrkryssare Gustav Plym 1946 Bermuda 11.07
Finest Clipper 1886 Bermuda 13
Arvids Egna Int 5m Arvid Laurin 1943 Bermuda 8.560
Intarsia Nordisk Kryssare 5½ Knud H Reimers 1935 Bermuda 10.72
Kajsa Havskryssare Tore Herlin 1938 Bermuda 10.28
Lovisa Koster Okänd 1897 Bermuda 8.50
Märta Helena Amerikansk regel 7.5 Carl Björkman 1906 Bermuda 11.76
Mette III Stjärnbåt Janne Jacobsson 1961 Bermuda 5.5
Quaque Andunge Thorvald Gjerdrum 1957 Bermuda 6.74
Rarahu Nordisk Kryssare 5½ Bertil Bothén 1959 Bermuda 10.63
Rödluvan Dagseglare Tore Holm 1942 Bermuda 6.0
Rosalka Koster Okänd 1946 Bermuda 7.30
Songes IOD Bjarne Aas 1945 Bermuda 10.15
Tarzana Viking Bjarne Aas 1948 Bermuda 9.50
Två Bröder Albatross Knud H Reimers 1938 Bermuda 9.31
Xantippa Koster Johan H Seldén 1907 Bermuda 9.0
Yvonne Albatross Knud H Reimers 1941 Bermuda 9.8
Peel K22 Br Ohlson 1950 Bermuda 7.35
Pierina SK22 Knud H Reimers 1952 Bermuda 12.02
Galatea Ö10 Jac M Iversen 1946 Bermuda 11.33
Idyl 7mR Johan Anker 1907 Bermuda 10.17
Itaka 10mR Tore Holm 1934 Bermuda 18.54
Kitty 10mR Alfred Mylne 1911 Bermuda 16.20
Monique IV Int 5.5m Tore Holm 1950 Bermuda 10
Paradox R6 Yngve Holm 1928 Bermuda 9.75
Rödnäbba Int 5m Roy Scherman 1945 Bermuda 8.5
Roxane II R8 C.O. Liljegren 1907 Bermuda 11.95
Skum R8 Zake & August Westin 1908 Bermuda 14.03
Vågspel 8mR Birger Slotte 1943 Bermuda 14.99
Velella Ö10 Tore Holm 1953 Bermuda 12.30
Vivian Int 5m Sven Abrahamsson 1939 Bermuda 9.46
Regina Havskryssare Jarl Lindblom 1939 Bermuda 18.68
Sabina Havskryssare Jarl Lindblom 1937 Bermuda 9.89
Bellona SK30 Karl Einar Sjögren 1925 Bermuda 12.0
Bohème SK75 Albert Anderson 1912 Bermuda 13.50
Eugenie SK40 Erik Salander 1916 Bermuda 13.57
Falken SK75 Gustaf Schüssler 1913 Bermuda 13.10
Jacana II SK30 Karl Einar Sjögren 1930 Bermuda 11.94
Ninni SK55 Tore Holm 1917 Bermuda 13.18
Pani SK30 Erik Nilsson 1937 Bermuda 13.45
Rosita M22 Gustaf Estlander 1946 Bermuda 9.50
Roulette A22 Gustaf Estlander 1928 Bermuda 10.50
Sniggel Snuggel B22 Tore Herlin 1917 Bermuda 8.37
Trumph SK75 Gustaf Estlander 1921 Bermuda 17.42
Wanda SK120 August Plym 1911 Bermuda 15.8
Stella Polaris R6 Zake Westin 1929 Bermuda 11.65
Thalatta Havskryssare Tore Holm 1938 Bermuda 12.65
Trio Kustkryssare Sven Abrahamsson 1928 Bermuda 8.8
Vindleka Laurinkoster Arvid Laurin 1967 Bermuda 8.60
Winnie Kustkryssare Knud H Reimers 1947 Bermuda 12.44
Wonitopa Ö8 Arvid Laurin 1963 Bermuda 11.70
Josephine Havskryssare Br Ohlson 1966 Bermuda 10.4
La Morena SK95 Gustaf Estlander 1922 Bermuda 19.67
L’Aiglon SK55 Erik Salander 1916 Bermuda 13.25
Mazurka SK75 Albert Anderson 1906 Bermuda 13.70
Minona Nordisk kryssare 5½ Bertil Bothén 1961 Bermuda 10.88
Moyana R7 A Witt 1918 Bermuda 11.60
Sassan R6 Axel Nygren 1914 Bermuda 10.7
Skua Gullkronakryssare Jarl Lindblom 1946 Bermuda 8.9
Skum Nationell 4:a Arvid Laurin 1943 Bermuda 6.89
Stina Int 5.5m Br Ohlson 1964 Bermuda 9.51
Tanja Klipperstävad kutter John Enberg 1896 Bermuda 9.7
Yaramaz R8 Henning Haglind 1912 Bermuda 13
Refanut Havskryssare Sparkman & Stephens 1955 Bermuda, yawl 19.225
Javotte II 12mR Alfred Mylne 1909/2006 Gaffel 18.40
Oberon Sekelskiftesracer/SK75 August Plym 1901 Gaffel 12.38
Alca SK95 Axel Nygren 1896 Gaffel 15.0
Asagao R8 Johan Anker 1908 Gaffel 12.04
Bib Kubregeln Albert Anderson 1906 Gaffel 8
Osprey R9 Albert Anderson 1912 Gaffel 14.0
Eleonor Särklass B Konstruktionsklass 1913 Gaffel 8.40
Ellen Catboat Okänd 1896 Gaffel 7.00
Ester Fenkölsracer Gunnar Mellgren 1901 Gaffel 15.38
Spirit of Garm IV Fenkölsracer Gunnar Mellgren 1902/2020 Gaffel 18.26
Hild Klipperstävad kutter Johan H Seldén 1899 Gaffel 10.40
Kåre Koster Adolf Johansson 1900 Gaffel 8.00
Klipper Framkoster 1880 Gaffel 8.0
Siri Klipper Albert Anderson 1893 Gaffel 6.80
Tjerimai Koster Lars Grönstrand 1953 Gaffel 8.0
X Fenkölsracer Karl Einar Sjögren 1912 Gaffel 11.98
Asta SK55 Axel Nygren 1899 Gaffel 10.50
Eol SK75 Albert Anderson 1896 Gaffel 14.2
Gunlög SK95 Axel Nygren 1896 Gaffel 14.39
Irmelin SK95 Albert Anderson 1913 Gaffel 14.70
Thalatta SK55 Gustaf Schüssler 1912 Gaffel 14.00
Thelma SK150 Hugo Schubert 1906 Gaffel 15.98
Lillan SK30 August Plym 1909 Gaffel 8.00
Primula Kutter Carl Smith 1896 Gaffelkutter 6.15
Trollsländan Fenkölsracer Gunnar Mellgren 1898/2008 Gunterlug 7.75
Gullmar VII Laurinketch Arvid Laurin 1965 Ketch 11.28
Wenonah Ö8, ketch Erik Salander 1935 Ketch 12.23
Natasja Havskryssare C O Liljegren 1921 Ketch 12.00
Swea Colin Archer Colin Archer Ca 1900-02 Ketch 11.60
Irmelin Ö10 Tore Holm 1949 Kutter 11.80
Fiorella Blue Peter Knud H Reimers 1950 Kutter 9.0
Hera Ö8 Tore Herlin 1928 Kutter 11.15
Kunigunda Laurinkoster Arvid Laurin 1975 Kutterrigg 7.6
Diana Ljungströmkryssare Fredrik Ljungström 1951 Ljungströms 7.00
Vanjara Kutter August Plym 1890 Loggert 5.5
Rio SK55 August Plym 1914 Marconi 12.10
Beguine Havskryssare Arvid Laurin 1964 Masthead 12
Colonia II Havskryssare Philip J Rhodes 1960 Masthead 12.9
Aura II Havsörn Olle Enderlein 1965 Masthead 9.41
Carezza Ballerina Olle Enderlein 1961 Masthead 10.48
Agnes 1 Ton one-off Peter Norlin 1975 Masthead 11.20
Amoress 3/4 ton Peter Norlin 1974 Masthead 10.46
Zolola Gullmarskryssare Olle Enderlein 1967 Masthead 9.36
Solvåg Havskryssare Hans Mäehans 1964 Masthead 10.2
Ballena Laurinkoster Arvid Laurin 1964 Masthead 9.88
Spica Laurinkoster Arvid Laurin 1952 Masthead 10.4
Staika IV Laurinkryssare Arvid Laurin 1964 Masthead 11.72
Anitra Havskryssare Sparkman & Stephens 1959 Yawl 14.8
Ballad Havskryssare Sparkman& Stephens 1952 Yawl 19.5
Carela Havskryssare Knud H Reimers 1957 Yawl 13.03
Baroudör Havskryssare Åke Améen 1936 Yawl 12.20
Elske Havskryssare Sparkman & Stephens 1966 Yawl 14.67
Yoldia Havskryssare T Harrison Butler/B Mustelin 1928 Yawl 9.0
La Galére Ö12 Tore Holm 1947 Yawl 15.05
Reverie Havskryssare Sparkman & Stephens 1958 Yawl 13.10