Foto: Martin Prieto Beaulieu

Olles Kanna – 2026

Delsegling 2 i CYCS
För att hedra vår seglarkamrat Olle Appelberg som gick bort alldeles för tidigt instiftades 2019 kappseglingen Olles Kanna till hans minne. Kappseglingen genomförs i samarbete med Blombergs varv på Ramsö som drivs av SYS-medlemmen Thomas Häggström.

Deltagande båtar skall vara klassiska kölbåtar i trä eller annat traditionellt material som stål, ritade eller sjösatta före 31 december 1969. Dispens kan ges.
  Parallellt med Olles Kanna räknas en kappsegling för skärgårdskryssare, där deltagandet styrs av SSKFs regler.

Klicka här för att ladda ner:

Seglingsföreskrifter OK 2026

Banbeskrivning

 

Programmet

Fredag 12 juni

Vi anländer till varvet som ligger på Ramsös östra sida mittemot Björnholmen. Förtöjning mot varvets huvudbrygga. Vid 19.00 samlas vi för matlagning och välkomstdrink. Grillen är tänd, var och en tar med eget att grilla och likaså att dricka. Längs bryggkanten finns långbord för bra gemenskap.

Lördag 13 juni

Skepparmöte kl 9.00. Vi kommer segla en distansbana som anknyter till den omtalade kappseglingen Silverkannan. Start och mål blir strax norr om Oxdjupet utanför Pukholmen så vi får bra startförhållanden och slipper trafiken i Oxdjupet. Därefter går banan norr om Storön ut på Saxarfjärden och ner till fjärden Silverkannan där vi rundar Stora Delholmen för att sedan vända norrut. Beroende på vindriktning kan mållinjen ligga inne vid Ramsö. Meddelas på Skepparmötet. Vi räknar med målgång vid 15-16 tiden. Banlängd 20-25 NM. Klicka på kartbilden för banbeskrivning.

Starter anordnas för båtar seglande efter SRS med olika startgruppen. Detaljerna anges på skepparmötet då det beror på antal startande båtar. Skärgårdskryssare i trä kan delta både i Skärgårdskryssarklassen och Olles Kanna.

Båtar med SRS-tal angivet i SRS-tabellen 2026 eller med SRS-mätbrev, tävlar med detta handikapptal. Du kan segla shorthanded och du kan välja om du seglar med flygande försegel. Ange under övriga upplysningar vad du har valt. Observera att valt SRS-tal inte kan ändrats efter det att anmälningstiden gått ut.

Båtar som saknar SRS-tal kan ansöka om att få delta utan SRS-tal och blir i så fall tilldelade ett SRS-tal som gäller endast för denna regatta. Detta görs genom att skriva X som SRS-tal i anmälningsformuläret. Joakim Rodebäck, tel 073-151 06 80, hjälper gärna till med att ansöka om SRS-tal eller tilldelning av tillfälligt SRS-tal.

Lördag kväll

After Sail i hamnen vid långbordet och fram på kvällen blir det middag med grillbuffé som varvet ordnar. Samt förstås prisutdelning vid lämpligt tillfälle under kvällen. Middag serveras vid långbordet eller vid slipen.

Söndag 14 juni

Gemensam frukost och avsegling mot hemmahamn när det befinns lämpligt.

Anmälan och kostnader.

Startavgiften är 450 kr och middag på lördag är 250 kr per person, betala med Swish, använd gärna QR-koden. Först efter fullgjord betalning är anmälan komplett. Glöm inte att fylla i ditt namn!



    Anmälda

    Namn
    Båtnamn
    Båttyp
    Segelnummer
    SRS-tal
    Gunnar Schrewelius
    alca
    sk95/gaffelriggad kutter
    1896
    0,935
    Gunnar Lindberg
    Ingunn III
    Int. 5 m
    Swe 59
    0,851
    Anders Stenhols
    Rival
    Sk40
    S10
    C
    Sebastian Larsson
    Monique
    Int 5
    S96
    X
    Petter Lindberg
    Tira
    Int 5
    xxx
    X
    Gustav Carlen
    Gullmar II
    Int 5
    xxx
    X
    Thomas Häggström
    Ilderim
    8mR
    K25
    X
    Edvin Eriksson
    Hambo
    Kr
    S41
    X
    Sigge Snorder
    Rio
    Sk55
    S24
    X
    Sascha Janke
    Vina 2
    National 4a
    S-5
    X
    Sascha Janke
    Solbris
    Kustkryssare
    KR 220
    X
    Dan Hellström
    Velella
    Ö 10:a
    KR288
    0’939
    Linus Ek
    LAiglon II
    SK 55
    S45
    0,977 SH
    Olof Guy Tiselius
    MAMSELLE
    H-7 Yawl
    S 59
    X
    Lars Nordling
    TRIO
    Kustkrussare
    KR S 49
    Enl nytt SRS brev E5587 13 maj -26. Med läsegel 0,824 Utan läsegel 0,802
    Bernhard Rost
    Caliste
    Havskryssare
    KR SWE 249
    0.87
    Janne. Nystedt
    Pani
    Sk 30
    S163
    0,97
    ulf Aronsson
    Josephine
    HVskryssare
    Kr 975
    X
    Claudia Carl
    Ila
    Mälar 25
    M 25 SWE 46
    X
    Hans Samuelsson
    Deidre
    SK30
    SWE223
    återkommer
    Dennis Wetterberg
    Jarramas
    SK 55
    55 SWE 48
    1,009
    Bo Bethge
    Eugenie
    SK 40
    40 S 66
    x