Lördag 8 juni

Peter Norlin Memorial

»Resultat


14 – 16 juni

Olles kanna

Resultatlista Olles kanna 2024


Big Boat Race 2024

Resultat

Plac Båtnamn Båttyp Tid
1 Itaka 10mR 3:46:35
2 Gaia ej SYS 3:48:14
3 Princess Svanevit 12mR 3:48:51
4 Anitra Havskryssare 3:51:51
5 Regina Havskryssare 3:53:42
6 Bacchant Sk75 3:55:44
7 Beatrice Aurore Sk150 3:56:47
8 Refanut Havskryssare 4:04:45
9 Elske Havskryssare 4:09:58
10 Luna ej SYS 4:14:52


Fredag 28 juni

Gotland Runt Archipelago Race

Delsegling fyra i CYCS! För första gången kommer en tillfartsegling till Sandhamn och Gotland Runt Offshore Race att arrangeras från Saltsjöbaden till Sandhamn.

Resultat för SYS-båtar

Plac Skeppare Yacht
16 Thomas Häggström Havskryssare
Hambo
22 Magnus Adlercreutz Sk75
Bacchant
24 Patrik Salén Havskryssare
Ballad
27 Fredrik Brodin Sk150
Beatrice Aurore
Läs mer

Start 30 juni

Gotland Runt Offshore Race

Delsegling fem i CYCS! Den 83:e upplagan av Gotland Runt startar åter i Stockholm skärgårds seglarcentrum, Sandhamn.

Resultat Classic Yachts

Plac Skeppare Yacht Tid
1 Fredrik Brodin Sk150
Beatrice Aurore
21:24:26
2 Fredrik Wallenberg H15 Yawl
Refanut
22:58:30
3 Magnus Adlercreutz Sk75
Bacchant
23:51:22
4 Klaus Kaind 12mR
Anita
64:29:41
dnf Casper Grönblom Havskryssare
Circe
dnf
dnf Patrik Salén Havskryssare
Ballad
dnf
Läs mer


Harstena

Torsdag 11 juli — Onsdag 17 juli

Äntligen eskadersegling!

I år är evenemanget uppdelad i två etapper:

Etapp1 11-14 juli Vi har tänkt oss att börja eskadern på Huvudskär. Ändrade planer: Då prognosen för torsdagen utlovar dimma så väljer vi att avstå från Huvudskär och startar istället i Ramsviken på Ingarö. Vi seglar sedan vidare enligt plan med avslutning i Gällnöfladen.

Etapp 2 14-17 juli går vidare från Gällnö till antingen Vätö eller Söderarm.

OBS max ca 20 deltagande båtar!

Fulltecknat!

Mer information, anmälan och anmälda

Eskaderseglare

your-name
boat-type
Pelle Lotén
Laurinkoster
Lasse Pipping
Utökryssare
Hans Samuelsson
Sk30
Lars Nordslund
Sk30 S239
Åsa Hasson Jonas Lindberg
R6
Nystedt
Långsmal
Tor och Mona
Skärgårdskryssare
Gunnar Schrewelius
sk95
Per-Ola Forsgren
Albatross
Thomas Lindefors
Havsörn 2
Nils Hökby
K25
Olaf Stevens
Havskryssare NC Cruiser
Johnny Rudolf
Kustkryssare
Hans Börjesson
Hkr Ketch
Lasse Blume
Laurinkoster
Göran Rammer
Laurinkoster
Bo Bethge
SK 40
Bosse Willén
Laurinkoster
Jan-Peter Falk
Ö12 / S4
Thomas Ålund
Sk22 (Tiger)

Tack till våra annonsörer i Segeljakten och Årsboken!

SYS-webbFRONT-annellyachstsnickerietZipup_dekal-2Blombergs-2NyaDjurgårdsvarvet-2Pondus-snickeristockholms-båtsnickeriraseglarhuset-2rep rigg 3bullandoPUFFhfHäggströmsPUFFWerner-annons-puff-SYS

Klicka på en bild så kommer du till annonsörens hemsida.