Historik
Amanda är ursprungligen en skånsk arbetsbåt eller fiskebåt, byggd 1898, då med största sannolikhet däckad men oruffad. Båttypen är spetsgattad, mycket fyllig, klinkbyggd och har rak kölplanka med samma djup utmed hela kölen.
De skånska snipora seglades med ett stort sprisegel, fock, klyvare på en lång klyvarbom samt ett trekantigt toppsegel. Sedan 1980-talet för Amanda gaffelstor, fock på peterbom och klyvare på ett 1,70 m långt fast peke.
Amanda ruffades 1942 och förde en marconirigg som kan ha varit från en 30:a. Styrbjörn Falk, Djurgården, ägde henne i början av 1960-talet. Han bytte ut den gamla motorn utan backslag. Den drev alltid framåt och måste slås av när båten skulle stoppas. I stället monterade han in en ny motor med ställbar propeller. I dag är Amanda befriad från inombordare men har en fyrahästarssnurra på babordssidan.
Nästa ägare blev fiskaren Gunnar Karlsson (f. 1914) på Svärdsö söder om Nynäshamn. När Gunnar gick i pension förbyggde han i stort sett hela båten 1975-77 och bytte de gamla ruttnande borden och grova vrängerna. Han sparkade bort den trötta ekplanka som bultats fast som köl i samband med att Amanda en gång blev nöjesseglare, berättar hans son Bertil Karlsson, som sålde båten till mig den 16 september 2001.
Så började Gunnar bygga en ny köl i kravell, betydligt djupare än originalets. Den försågs med 800 kg bly, som sitter i galvade bultar fästa i ett riktigt kölsvin, alltså en lång läkt som binder ihop bottenstockarna. Också däcket förnyades. Några gamla däcksbalkar kunde sparas under det nya ribbdäcket i furu ovanpå plywood. Skrovet är vitmålat med det översta bordet blått. Rufftaket är numera ljust grått.
Mats båtbyggeri har byggt en mycket vacker mast. En bild på Amanda med den gamla riggen finns på hans hemsida http://www.matsbat.com/mastcr/batar.html. Eftersom det redan finns tre Amanda i min båtklubb har hon nu försetts med tillnamnet Karlsson efter sin förbyggare.
Senaste kände ägare: Nisse Larsson
Båtdata
| Ägare | |
| Anrop | |
| Båttyp | Koster |
| Byggnadsår | 1898 |
| Konstruktör | Allmogebåt |
| Varv | Okänd |
| Ort | Skåne |
| Löa | 7 m |
| Lwl | 7 m |
| Bredd | 2,75 m |
| Djupgående | 1,35 m |
| Deplacement | 3 ton |
| Material i skrov | Furu |
| Däck | Furu, ribb |
| Riggtyp | Gaffel, kutterrigg |
| Segelyta (stor+fock) | 32 kvm |
| Tecken i seglet | |
| Motor | 4 hk snurra |
| Sommarhamn | Norröra, Blidö |
| Vinterplats | Bällstavikens Segelsällskap |
| Övrigt |
