Historik
Östersjösexan Ö6 S13 – Snoy V:s historia är inte helt klar. Hon kan vara byggd kring 1945 som lottbåt eller som tävlingsbidrag i de många tävlingar som KSSS eller SXK utlyste.
Namnet fick hon först 1978 av konstruktörens son Henrik då han köpte henne. Hon var en efterföljare till de första ”Snoybåtarna”. För egen räkning har Jac M Iversen ritat och byggt fyra båtar med namnet Snoy. Hon seglades fram till 1994 av Henrik Iversens dotter sedan tog jag Over henne som ny ägare.
Jag har sedan dess rustat henne i olika steg. Bland annat har hon ny och mast 1997. Ny inredning i furu och mahogny 1998-1999. Nytt däck enligt Westmetoden och ny fot- och avbärarlist i ask och mahogny 2003. Nya segel hissades 2004.
2005 blev det segling för hela slanten.
Senaste kände ägare: Jonas Wiklander
Båtdata
| Ägare | |
| Anrop | |
| Båttyp | Ö6 |
| Byggnadsår | 1945 |
| Konstruktör | Jac M Iversen |
| Varv | |
| Ort | |
| Löa | 9,2 m |
| Lwl | 6,2 m |
| Bredd | 2,2 m |
| Djupgående | 1,4 m |
| Deplacement | 3,7 ton |
| Material i skrov | Furu, komposit |
| Däck | 2 x 6 mm björkplywood enligt W |
| Riggtyp | Bermuda (3/4) |
| Segelyta (stor+fock) | 30 kvm |
| Tecken i seglet | Ö6, S13 |
| Motor | |
| Sommarhamn | Saltsjöbaden |
| Vinterplats | Saltsjöbaden |
| Övrigt | Avregistrerad |
