Båtar läggs in allt eftersom material kommer in.

Skicka ändringar, kompletteringar eller frågor till matrikel@sailyachtsociety.se.

Sortera genom att klicka på rubrikerna.

 

Båtnamn Båttyp Konstruktör År Rigg Längd
Talisman Tourenkreuzer Henry Rasmussen 1920 Bermuda (ketch) 23.5
Beatrice Aurore SK150 August Plym 1920 Bermuda 22.2
Marga IV SK95 Yngve Holm 1921 Bermuda 19.87
La Morena SK95 Gustaf Estlander 1922 Bermuda 19.67
Bacchant SK75 Knud H Reimers 1936 Bermuda 19.67
Ballad Havskryssare Sparkman& Stephens 1952 Yawl 19.5
Refanut Havskryssare Sparkman & Stephens 1955 Bermuda, yawl 19.225
Kerma SK95 Erik Salander 1918 Bermuda 18.79
Regina Havskryssare Jarl Lindblom 1939 Bermuda 18.68
Itaka R10 Tore Holm 1934 Bermuda 18.54
Javotte II 12mR Alfred Mylne 1909/2006 Gaffel 18.40
Trumph SK75 Gustaf Estlander 1921 Bermuda 17.42
Ala-Ala SK95 August Plym 1919 Bermuda 17.1
WI III R10 Sven Abrahamsson 1933 Bermuda 16.93
Beduin SL-regeln C Bonneson 1901 Bermuda 16.92
Moana R10 Johan Anker 1914 Bermuda 16.88
Aaworyn R10 Sophus Weber 1923 Bermuda 16.84
Vagabonde Havskryssare Olle Enderlein 1957 Bermuda 16.5
Thelma SK150 Hugo Schubert 1906 Gaffel 15.98
Wanda SK120 August Plym 1911 Bermuda 15.8
La Galére Ö12 Tore Holm 1947 Yawl 15.05
Alca SK95 Axel Nygren 1896 Gaffel 14.9
Rival SK40 Yngve Holm 1925 Bermuda 14.80
Anitra Havskryssare Sparkman & Stephens 1959 Yawl 14.8
Irmelin SK95 Albert Anderson 1913 Gaffel 14.70
Bonita 10 SL Max Oertz 1902 Bermuda 14.7
Elske Havskryssare Sparkman & Stephens 1966 Yawl 14.67
Ibis R8 Bjarne Aas 1928 Bermuda 14.44
Gunlög SK95 Axel Nygren 1896 Gaffel 14.39
Eol SK75 Albert Anderson 1896 Gaffel 14.2
Skum R8 Zake & August Westin 1908 Bermuda 14.03
Thalatta SK55 Gustaf Schüssler 1912 Gaffel 14.00
Osprey R9 Albert Anderson 1912 Gaffel 14.0
Mazurka SK75 Albert Anderson 1906 Bermuda 13.70
Eugenie SK40 Erik Salander 1916 Bermuda 13.57
Pani SK30 Erik Nilsson 1937 Bermuda 13.45
L’Aiglon SK55 Erik Salander 1916 Bermuda 13.25
Reverie Havskryssare Sparkman & Stephens 1958 Yawl 13.10
Falken SK75 Gustaf Schüssler 1913 Bermuda 13.10
Carela Havskryssare Knud H Reimers 1957 Yawl 13.03
Hambo Havskryssare Erik Salander 1943 Bermuda 13,7
Yaramaz R8 Henning Haglind 1912 Bermuda 13
Sofia Wickmankryssare Artur Wickman 1965 Bermuda 12.93
Colonia II Havskryssare Philip J Rhodes 1960 Masthead 12.9
Tintomara Kustkryssare Knud H Reimers 1948 Bermuda 12.75
Thalatta Havskryssare Tore Holm 1938 Bermuda 12.65
Kissmet R7 Johan Anker 1918 Bermuda 12.60
Mayflower Kustkryssare Åke Améen 1957 Yawl 12.50
Iris av Skanör Kustkryssare Bertil Bothén 1938 Bermuda 12.50
Winnie Kustkryssare Knud H Reimers 1947 Bermuda 12.44
Oberon Sekelskiftesracer/SK75 August Plym 1901 Gaffel 12.38
Moshulu Ö8 Birger Slotte 1948 Bermuda 12.30
Eystra Kustkryssare Jac M Iversen 1949 Bermuda 12.30
Caramba Kustkryssare ? 1910 Bermuda 12.3
Velella Ö10 Tore Holm 1953 Bermuda 12.30
Rosita M22 Gustaf Estlander 1946 Bermuda 12.30
Wenonah Ö8, ketch Erik Salander 1935 Ketch 12.23
Thalatta Havskryssare Philp Rhodes 1967 Bermuda 12.12
Rio SK55 August Plym 1914 Marconi 12.10
Kyrena Kustkryssare Jac M Iversen 1948 Bermuda 12.10
CAN CAN Laurinkryssare Arvid Laurin 1965 Bermuda 12.04
Asagao R8 Johan Anker 1908 Gaffel 12.04
Mette II Havskryssare Åke Améen 1948 Bermuda 12.0
Natasja Havskryssare C O Liljegren 1921 Ketch 12.00
X Fenkölsracer Karl Einar Sjögren 1912 Gaffel 11.98
Roxane II R8 C.O. Liljegren 1907 Bermuda 11.95
Jacana II SK30 Karl Einar Sjögren 1930 Bermuda 11.94
Irmelin Ö10 Tore Holm 1949 Kutter 11.80
Märta Helena Amerikansk regel 7.5 Carl Björkman 1906 Bermuda 11.76
Staika IV Laurinkryssare Arvid Laurin 1964 Masthead 11.72
Wonitopa Ö8 Arvid Laurin 1963 Bermuda 11.70
Bagatelle Kustkryssare Olle Enderlein 1959 Bermuda 11.66
Stella Polaris R6 Zake Westin 1929 Bermuda 11.65
Wayana R7 Johan Anker 1923 Bermuda 11.65
Moyana R7 A Witt 1918 Bermuda 11.60
Ninitre Havskryssare Olle Enderlein 1962 Yawl 11.50
Svanehvit SK75 Albert Anderson 1904 Yawl 11.5
Magna Kustkryssare Åke Améen 1951 Bermuda 11.50
Regina R6 R6 Gustaf Estlander 1930 Bermuda 11.36
Galatea Ö10 Jac M Iversen 1946 Bermuda 11.33
Gullmar VII Laurinketch Arvid Laurin 1965 Ketch 11.28
Agnes 1 Ton one-off Peter Norlin 1976 Masthead 11.20
Gandul Kryssare Axel Nygren 1895 Bermuda 11.2
Hera Ö8 Tore Herlin 1928 Kutter 11.15
Elseli III Zephyrkryssare Gustav Plym 1946 Bermuda 11.07
Seahawk Kustkryssare Einar & Carl Erik Ohlsson 1949 Bermuda 11.06
Elseli IV Havskryssare Gustav Plym 1956 Bermuda 11.00
Kersti Havskryssare Gustav Plym 1960 Bermuda 11.0
La Vie Laurinkoster Arvid Laurin 1952 Ketch 10.90
Atena Havskryssare Paul Rönnqvist 1953 Bermuda 10.9
Minona Nordisk kryssare 5½ Bertil Bothén 1961 Bermuda 10.88
ad Libitum Laurinkryssare Arvid Laurin 1962 Bermuda 10.86
Wonitopa CR7 Tore Holm 1957 Bermuda 10.85
Gillan Kustkryssare/shortender Gustav Plym 1947 Bermuda 10.73
Intarsia Nordisk Kryssare 5½ Knud H Reimers 1935 Bermuda 10.72
Cobra Nordisk Kryssare 5½ Bertil Bothén 1933 Bermuda 10.71
Ellinor Nordisk Kryssare 5½ Bertil Bothén 1956 Bermuda 10.70
Sassan R6 Axel Nygren 1914 Bermuda 10.7
Lindagull Nordisk Kryssare 5½ Tore Holm 1950 Bermuda 10.69
Madeleine Havskryssare Olle Enderlein 1962 Bermuda 10.64
Rarahu Nordisk Kryssare 5½ Bertil Bothén 1959 Bermuda 10.63
Attjika Havskryssare Olle Enderlein 1961 Bermuda 10.55
Johanna Ö10 Knud H Reimers 1949 Bermuda 10.55
Mirella Havskryssare H Heidtman 1905 Bermuda 12.50
Galento Kustkryssare Okänd 1936 Kutter 10.50
Roulette A22 Gustaf Estlander 1928 Bermuda 10.50
Carezza Ballerina Olle Enderlein 1961 Masthead 10.48
Amoress 3/4 ton Peter Norlin 1974 Masthead 10.46
Josephine Havskryssare Einar Ohlson 1966 Bermuda 10.4
Spica Laurinkoster Arvid Laurin 1952 Masthead 10.4
Carousel Laurinkoster Arvid Laurin 1969 Ketch 10.36
Gaia II Havsörn II Olle Enderlein 1966 Bermuda 10.36
Milonga Havskryssare Oscar Schelin 1966 Masthead 10.35
Amanda Kustkryssare Gösta Kyntzell 1954 Bermuda 10.35
Liv Kustkryssare Tore Holm 1961 Bermuda 10.2
Solvåg Havskryssare Hans Mäehans 1964 Masthead 10.2
Ann Nordisk kryssare 5½ Bertil Bothén 1944 Bermuda 10,60
Sabina Havskryssare Jarl Lindblom 1937 Bermuda 9.89
Ballena Laurinkoster Arvid Laurin 1964 Masthead 9.88
Albatross Stortumlare Knud H. Reimers 1939 Bermuda 9.85
Yvonne Albatross Knud H Reimers 1941 Bermuda 9.8
Paradox R6 Yngve Holm 1928 Bermuda 9.75
Vixen M22 Gustaf Estlander 1930 Bermuda 9.70
Tanja Klipperstävad kutter John Enberg 1896 Bermuda 9.7
Nirvana Modifierad koster Tore Herlin 1928 Bermuda 9.70
Desiree Laurinkoster Arvid Laurin 1964 Bermuda 9.70
Calypso Koster Jac M. Iversen 1930 Bermuda 9.7
Legend Kustkryssare Karl-Erik Ohlson 1971 Bermuda 9.70
Tamarind Havsörn I Olle Enderlein 1963 Bermuda 9.65
Casella II Laurinkoster Arvid Laurin 1958 Masthead 9.65
Stina Int 5.5m Einar Ohlson 1964 Bermuda 9.51
Solbris Kustkryssare Jac M Iversen 1950 Bermuda 9.50
Vivian Int 5m Sven Abrahamsson 1939 Bermuda 9.46
Aloha R6 Axel Nygren 1923 Bermuda 9.45
Aura II Havsörn Olle Enderlein 1965 Masthead 9.41
Taifun Havskryssare Torsten Olsson 1946 Bermuda 9.4
Zolola Gullmarskryssare Olle Enderlein 1967 Masthead 9.36
Ariadne Universal rule Gustaf Estlander 1917 Bermuda 9.35
Octavia Ö8 Jac M Iversen 1948 Bermuda 9.33
Två Bröder Albatross Knud H Reimers 1938 Bermuda 9.31
Xantippa Koster Johan H Seldén 1907 Bermuda 9.0
Diamant R6 Albert Anderson 1907 Gaffel 9.0
Fiorella Blue Peter Knud H Reimers 1950 Kutter 9.0
Yoldia Havskryssare T Harrison Butler/B Mustelin 1928 Yawl 9.0
Charlotta Kustkryssare Tore Holm 1960 Bermuda 8.90
Triona Int 5m Knud H Reimers 1936 Bermuda 8.9
Skua Gullkronakryssare Jarl Lindblom 1946 Sluprigg 8.9
Trio Kustkryssare Sven Abrahamsson 1928 Bermuda 8.8
Anitra IV Int 5m Arvid Laurin 1946 Bermuda 8.66
Minouska Kustkryssare Jarl Brändström 1970 Bermuda 8.61
Vindleka Laurinkoster Arvid Laurin 1967 Bermuda 8.60
Arvids Egna Int 5m Arvid Laurin 1943 Bermuda 8.560
Lovisa Koster Okänd 1897 Bermuda 8.50
Vera Havskryssare C. R. Holman 1970 Bermuda 8.43
Eleonor Särklass B Konstruktionsklass 1913 Gaffel 8.40
Kryss CR12 H Roberts 1958 Bermuda 8.40
Sunbeam K25 Osborne Ralph 1959 Bermuda 8.04
Lillan SK30 August Plym 1909 Gaffel 8.00
Zuleika Kutter Knud H Reimers 1952 Gaffel 8.0
Bib Kubregeln Albert Anderson 1906 Gaffel 8
Arra Flicka Bermuda 7.80
Trollsländan Fenkölsracer Gunnar Mellgren 1898/2008 Gunterlug 7.75
Sphinx Koster Hjalmar Johansson 1928 Masthead 7.7
Ellinor Nordisk Folkbåt Tord Sunden 1956 Bermuda 7.64
Gladan Modern kosterbåt typ Ulappa Arvid Laurin 1953 Bermuda 7.60
Kunigunda Laurinkoster Arvid Laurin 1975 Kutterrigg 7.6
DEss Nationell 4:a Knud H Reimers 1943 Bermuda 7.53
Chance Neptun 12 Lage Eklund 1949 Bermuda 7.52
Albertina SK? Albert Anderson 1897 Bermuda 7.5
Peel K22 Br. Ohlson 1950 Bermuda 7.35
Seagull BB 17 Borge Bringsvaerd 1965 Bermuda 7.30
Rosalka Koster Okänd 1946 Bermuda 7.30
Kerstin Koster Hjalmar Johansson 1935 Bermuda 7.25
Antigua Nordsik Folkbåt Tord Sunden 1957 Bermuda 7,68
Honolulu Baby Nationell 4:a Knud H Reimers 1976 Bermuda 7,5
Ellen Catboat Okänd 1896 Gaffel 7.00
Skum Nationell 4:a Arvid Laurin 1943 Bermuda 6.89
Cachucha Andunge Torvald Gjerdrum 1966 Bermuda 6.74
Libertine Ljungströmkryssare Fredrik Ljungström Ljungströms 6.70
Primula Kutter Carl Smith 1896 Gaffelkutter 6.15
Vina II Nationell 4:a Roy Scherman 1943 Bermuda 6,91
Rödluvan Dagseglare Tore Holm 1942 Bermuda 6.0
Gemini Stjärnbåt Janne Jacobsson 1958 Bermuda 5.60
Vanjara Kutter August Plym 1890 Loggert 5.5
Puella Vindö 28 Carl Andersson 1964 Bermuda
Finest