Båtar läggs in allt eftersom material kommer in.

Skicka ändringar, kompletteringar eller frågor till matrikel@sailyachtsociety.se.

Sortera genom att klicka på rubrikerna.

 

Båtnamn Båttyp Konstruktör År Rigg Längd
Finest
Gafsan Kustkryssare Jac M. Iversen Bermuda
Arra Flicka Bermuda 7.80
Vanjara Kutter August Plym 1890 Loggert 5.5
Gandul Kryssare Axel Nygren 1895 Bermuda 11.2
Ellen Catboat Okänd 1896 Gaffel 7.00
Eol SK75 Albert Anderson 1896 Gaffel 14.2
Primula Kutter Carl Smith 1896 Gaffelkutter 6.15
Gunlög SK95 Axel Nygren 1896 Gaffel 14.39
Alca SK95 Axel Nygren 1896 Gaffel 14.9
Tanja Klipperstävad kutter John Enberg 1896 Bermuda 9.7
Albertina SK? Albert Anderson 1897 Bermuda 7.5
Lovisa Koster Okänd 1897 Bermuda 8.50
Trollsländan Fenkölsracer Gunnar Mellgren 1898/2008 Gunterlug 7.75
Oberon Sekelskiftesracer/SK75 August Plym 1901 Gaffel 12.38
Beduin SL-regeln C Bonneson 1901 Bermuda 16.92
Bonita 10 SL Max Oertz 1902 Bermuda 14.7
Svanehvit SK75 Albert Anderson 1904 Yawl 11.5
Mirella Havskryssare H Heidtman 1905 Bermuda 10.50
Mazurka SK75 Albert Anderson 1906 Bermuda 13.70
Märta Helena Amerikansk regel 7.5 Carl Björkman 1906 Bermuda 11.76
Bib Kubregeln Albert Anderson 1906 Gaffel 8
Thelma SK150 Hugo Schubert 1906 Gaffel 15.98
Xantippa Koster Johan H Seldén 1907 Bermuda 9.0
Roxane II R8 C.O. Liljegren 1907 Bermuda 11.95
Diamant R6 Albert Anderson 1907 Gaffel 9.0
Astarte R10 C O Liljegren 1907 Gaffel 15
Wendela SK40 August Plym 1908 Bermuda 9.70
Skum R8 Zake & August Westin 1908 Bermuda 14.03
Asagao R8 Johan Anker 1908 Gaffel 12.04
Lillan SK30 August Plym 1909 Gaffel 8.00
Caramba Kustkryssare ? 1910 Bermuda 12.3
Wanda SK120 August Plym 1911 Bermuda 15.8
Thalatta SK55 Gustaf Schüssler 1912 Gaffel 14.00
X Fenkölsracer Karl Einar Sjögren 1912 Gaffel 11.98
Osprey R9 Albert Anderson 1912 Gaffel 14.0
Yaramaz R8 Henning Haglind 1912 Bermuda 13
Falken SK75 Gustaf Schüssler 1913 Bermuda 13.10
Eleonor Särklass B Konstruktionsklass 1913 Gaffel 8.40
Irmelin SK95 Albert Anderson 1913 Gaffel 14.70
Rio SK55 August Plym 1914 Marconi 12.10
Moana R10 Johan Anker 1914 Bermuda 16.88
Sassan R6 Axel Nygren 1914 Bermuda 10.7
L’Aiglon SK55 Erik Salander 1916 Bermuda 13.25
Eugenie SK40 Erik Salander 1916 Bermuda 13.57
Ariadne Universal rule Gustaf Estlander 1917 Bermuda 9.35
Moyana R7 A Witt 1918 Bermuda 11.60
Kerma SK95 Erik Salander 1918 Bermuda 18.79
Kissmet R7 Johan Anker 1918 Bermuda 12.60
Ala-Ala SK95 August Plym 1919 Bermuda 17.1
Beatrice Aurore SK150 August Plym 1920 Bermuda 22.2
Talisman Tourenkreuzer Henry Rasmussen 1920 Bermuda (ketch) 23.5
Marga IV SK95 Yngve Holm 1921 Bermuda 19.87
Trumph SK75 Gustaf Estlander 1921 Bermuda 17.42
Natasja Havskryssare C O Liljegren 1921 Ketch 12.00
Gulldisken R6 C Holmström 1922 Bermuda 11.82
La Morena SK95 Gustaf Estlander 1922 Bermuda 19.67
Aaworyn R10 Sophus Weber 1923 Bermuda 16.84
Wayana R7 Johan Anker 1923 Bermuda 11.65
Aloha R6 Axel Nygren 1923 Bermuda 9.45
Hera Ö8 Tore Herlin 1928 Kutter 11.15
Ibis R8 Bjarne Aas 1928 Bermuda 14.44
Sphinx Koster Hjalmar Johansson 1928 Masthead 7.7
Yoldia Havskryssare T Harrison Butler/B Mustelin 1928 Yawl 9.0
Nirvana Modifierad koster Tore Herlin 1928 Bermuda 9.70
Trio Kustkryssare Sven Abrahamsson 1928 Bermuda 8.8
Paradox R6 Yngve Holm 1928 Bermuda 9.75
Stella Polaris R6 Zake Westin 1929 Bermuda 11.65
Jacana II SK30 Karl Einar Sjögren 1930 Bermuda 11.94
Vixen M22 Gustaf Estlander 1930 Bermuda 9.70
Regina R6 R6 Gustaf Estlander 1930 Bermuda 11.36
Cobra Nordisk Kryssare 5½ Bertil Bothén 1933 Bermuda 10.71
WI III R10 Sven Abrahamsson 1933 Bermuda 16.93
Itaka R10 Tore Holm 1934 Bermuda 18.54
Intarsia Nordisk Kryssare 5½ Knud H Reimers 1935 Bermuda 10.72
Kerstin Koster Hjalmar Johansson 1935 Bermuda 7.25
Gazell SK40 Tore Holm 1935 Bermuda 15.32
Galento Kustkryssare Okänd 1936 Kutter 10.50
Triona Int 5m Knud H Reimers 1936 Bermuda 8.9
Diana Havskryssare Åke Améen 1936 Yawl 13.72
Bacchant SK75 Knud H Reimers 1936 Bermuda 19.67
Dopping Tumlare Knud H Reimers 1936 Bermuda 8.30
Sabina Havskryssare Jarl Lindblom 1937 Bermuda 9.89
Iris af Skanör Kustkryssare Bertil Bothén 1938 Bermuda 12.50
Två Bröder Albatross Knud H Reimers 1938 Bermuda 9.31
Thalatta Havskryssare Tore Holm 1938 Bermuda 12.65
Regina Havskryssare Jarl Lindblom 1939 Bermuda 18.68
Albatross Stortumlare Knud H. Reimers 1939 Bermuda 9.85
Vivian Int 5m Sven Abrahamsson 1939 Bermuda 9.46
Yvonne Albatross Knud H Reimers 1941 Bermuda 9.8
Rödluvan Dagseglare Tore Holm 1942 Bermuda 6.0
DEss Nationell 4:a Knud H Reimers 1943 Bermuda 7.53
Arvids Egna Int 5m Arvid Laurin 1943 Bermuda 8.560
Hambo Havskryssare Erik Salander 1943 Bermuda 13,7
Vina II Nationell 4:a Roy Scherman 1943 Bermuda 6,91
Skum Nationell 4:a Arvid Laurin 1943 Bermuda 6.89
Taifun Havskryssare Torsten Olsson 1946 Bermuda 9.4
Anitra IV Int 5m Arvid Laurin 1946 Bermuda 8.66
Skua Gullkronakryssare Jarl Lindblom 1946 Sluprigg 8.9
Elseli III Zephyrkryssare Gustav Plym 1946 Bermuda 11.07
Rosalka Koster Okänd 1946 Bermuda 7.30
Rosita M22 Gustaf Estlander 1946 Bermuda 12.30
Galatea Ö10 Jac M Iversen 1946 Bermuda 11.33
Winnie Kustkryssare Knud H Reimers 1947 Bermuda 12.44
La Galére Ö12 Tore Holm 1947 Yawl 15.05
Gillan Kustkryssare/shortender Gustav Plym 1947 Bermuda 10.73
Octavia Ö8 Jac M Iversen 1948 Bermuda 9.33
Kyrena Kustkryssare Jac M Iversen 1948 Bermuda 12.10
Moshulu Ö8 Birger Slotte 1948 Bermuda 12.30
Mette II Havskryssare Åke Améen 1948 Bermuda 12.0
Chance Neptun 12 Lage Eklund 1949 Bermuda 7.52
Marita Ö8 Tore Holm 1949 Bermuda 11.14
Seahawk Kustkryssare Einar & Carl Erik Ohlsson 1949 Bermuda 11.06
Irmelin Ö10 Tore Holm 1949 Kutter 11.80
Johanna Ö10 Knud H Reimers 1949 Bermuda 10.55
Eystra Kustkryssare Jac M Iversen 1949 Bermuda 12.30
Solbris Kustkryssare Jac M Iversen 1950 Bermuda 9.50
Fiorella Blue Peter Knud H Reimers 1950 Kutter 9.0
Hermione Ö10 Lage Eklund 1950 Bermuda 12.25
Peel K22 Br. Ohlson 1950 Bermuda 7.35
Magna Kustkryssare Åke Améen 1951 Bermuda 11.50
Zuleika Kutter Knud H Reimers 1952 Gaffel 8.0
La Vie Laurinkoster Arvid Laurin 1952 Ketch 10.90
Ballad Havskryssare Sparkman& Stephens 1952 Yawl 19.5
Spica Laurinkoster Arvid Laurin 1952 Masthead 10.4
Gladan Modern kosterbåt typ Ulappa Arvid Laurin 1953 Bermuda 7.60
Atena Havskryssare Paul Rönnqvist 1953 Bermuda 10.9
Vindöga koster Olle Enderlein 1953 Bermuda 8.22
Velella Ö10 Tore Holm 1953 Bermuda 12.30
Amanda Kustkryssare Gösta Kyntzell 1954 Bermuda 10.35
Refanut Havskryssare Sparkman & Stephens 1955 Bermuda, yawl 19.225
Elseli IV Havskryssare Gustav Plym 1956 Bermuda 11.00
Ellinor Nordisk Kryssare 5½ Bertil Bothén 1956 Bermuda 10.70
Mayflower Kustkryssare Åke Améen 1957 Yawl 12.50
Carela Havskryssare Knud H Reimers 1957 Yawl 13.03
Barunita Havskryssare Sparkman & Stephens 1957 Ketch 18
Vagabonde Havskryssare Olle Enderlein 1957 Bermuda 16.5
Reverie Havskryssare Sparkman & Stephens 1958 Yawl 13.10
Gemini Stjärnbåt Janne Jacobsson 1958 Bermuda 5.60
Kryss CR12 H Roberts 1958 Bermuda 8.40
Casella II Laurinkoster Arvid Laurin 1958 Masthead 9.65
Bagatelle Kustkryssare Olle Enderlein 1959 Bermuda 11.66
Rarahu Nordisk Kryssare 5½ Bertil Bothén 1959 Bermuda 10.63
Zeppelina Havskryssare Jan Skerfe 1959 Bermuda 9.68
Anitra Havskryssare Sparkman & Stephens 1959 Yawl 14.8
Kersti Havskryssare Gustav Plym 1960 Bermuda 11.0
Colonia II Havskryssare Philip J Rhodes 1960 Masthead 12.9
Canaria Koster Osborn Ralph 1960 Masthead 8.5
Attjika Havskryssare Olle Enderlein 1961 Bermuda 10.55
Minona Nordisk kryssare 5½ Bertil Bothén 1961 Bermuda 10.88
Carezza Ballerina Olle Enderlein 1961 Masthead 10.48
Liv Kustkryssare Tore Holm 1961 Bermuda 10.2
Ninitre Havskryssare Olle Enderlein 1962 Yawl 11.50
ad Libitum Laurinkryssare Arvid Laurin 1962 Bermuda 10.86
Madeleine Havskryssare Olle Enderlein 1962 Bermuda 10.64
Tamarind Havsörn I Olle Enderlein 1963 Bermuda 9.65
Wonitopa Ö8 Arvid Laurin 1963 Bermuda 11.70
Solola Havskryssare Olle Enderlein 1963 Masthead 8.74
Hugsvala Starbåt Francis Sweisguth 1963 Bermuda 6.90
Kaika Laurinkoster Arvid Laurin 1964 Bermuda 10.20
Beguine Havskryssare Arvid Laurin 1964 Masthead 12
Solvåg Havskryssare Hans Mäehans 1964 Masthead 10.2
Staika IV Laurinkryssare Arvid Laurin 1964 Masthead 11.72
Garm Havskryssare Knud H Reimers 1964 Yawl 12.90
Stina Int 5.5m Einar Ohlson 1964 Bermuda 9.51
Desiree Laurinkoster Arvid Laurin 1964 Bermuda 9.70
Puella Vindö 28 Carl Andersson 1964 Bermuda
Ballena Laurinkoster Arvid Laurin 1964 Masthead 9.88
Seagull BB 17 Borge Bringsvaerd 1965 Bermuda 7.30
Gullmar VII Laurinketch Arvid Laurin 1965 Ketch 11.28
Aura II Havsörn Olle Enderlein 1965 Masthead 9.41
CAN CAN Laurinkryssare Arvid Laurin 1965 Bermuda 12.04
Milonga Havskryssare Oscar Schelin 1966 Masthead 10.35
Gaia II Havsörn II Olle Enderlein 1966 Bermuda 10.36
Josephine Havskryssare Einar Ohlson 1966 Bermuda 10.4
Elske Havskryssare Sparkman & Stephens 1966 Yawl 14.67
Cachucha Andunge Torvald Gjerdrum 1966 Bermuda 6.74
Vindleka Laurinkoster Arvid Laurin 1967 Bermuda 8.60
Carousel Laurinkoster Arvid Laurin 1969 Ketch 10.36
Minouska Kustkryssare Jarl Brändström 1970 Bermuda 8.61
Vera Havskryssare C. R. Holman 1970 Bermuda 8.43
Legend Kustkryssare Karl-Erik Ohlson 1971 Bermuda 9.70
Kunigunda Laurinkoster Arvid Laurin 1975 Kutterrigg 7.6
Honolulu Baby Nationell 4:a Knud H Reimers 1976 Bermuda 7,5
Pani SK30 Erik Nilsson 1937 Bermuda 13.45
Wonitopa CR7 Tore Holm 1957 Bermuda 10.85
Libertine Ljungströmkryssare Fredrik Ljungström Ljungströms 6.70
Zolola Gullmarskryssare Olle Enderlein 1967 Masthead 9.36
Agnes 1 Ton one-off Peter Norlin 1976 Masthead 11.20
Sunbeam K25 Osborne Ralph 1959 Bermuda 8.04
Lindagull Nordisk Kryssare 5½ Tore Holm 1950 Bermuda 10.69
Calypso Koster Jac M. Iversen 1930 Bermuda 9.7